Ktorý projekt rodinného domu je pre mňa ten správny?

Stavba rodinného domu je dlhodobá investícia. Predpokladom je, že rodinný dom staviame len raz za život a treba si, teda zvážiť č nám bude náš vysnení rodinný dom vyhovovať aj o desať rokov. Toto rozhodovanie si môžete uľahčiť na základe niekoľkých faktorov, ktoré definujú typy rodinných domov.

Veľkosť a tvar

Veľkosť rodinného domu závisí hlavne od počtu obytných miestností a dispozície. Základom každého rodinného domu je samozrejme obývacia izba a spálňa. Počet detských izieb, pracovní či hosťovských izieb je rôzny a musíte zvážiť, ktoré z nich budete využívať. Je dôležité zvážiť či musí mať každé dieťa osobitnú izbu a po odchode detí vám neostane obrovský dom plný prázdnych izieb.


Tvar pozemku vám definuje aj tvar domu. Pri väčšine pozemkov so šírkou aspoň 18m nebudete pravdepodobne obmedzený vo výbere rodinných domov.


Podlažie alebo bungalov? Podlažné rodinné domy môžu byť nákladnejšie, no ušetríte na zastavanej ploche, čím zase ušetríte na cene menšieho pozemku. Na niektorých miestach budete kvôli stavebnému úradu nútený do niektorej z variánt na základe regulácií danej zóny alebo samotného pozemku. S výberom vám však radi pomôžeme.

Dispozícia

Vo väčšine našich dispozícií sú obytné izby orientované do vlastného pozemku alebo na opačnú stranu do ulice. Je to z dôvodu univerzálnosti, kde okná z obytných miestností nie je vhodné kvôli rozostupom domov orientovať k susedom. Ak by boli okna obytných miestností orientované do susedných pozemkov, museli by mať stavby odstup až 7 metrov. To by v mnohých projektoch nevyhovovalo štandardným šírkam pozemkov.


Ak vám na dispozícii nevyhovuje napríklad umiestnenie alebo naopak neumiestnenie okna, jeho veľkosť, radi vám vypracujeme zmeny v projekte. Ak je týchto zmien viacero môžete porozmýšľať nad individuálnym projektom. Vizuálna stránka domu sa môže veľmi rýchlo zmeniť zmenou obkladu, farby omietky prípadne prístavbou garáže. Preto je dobrá dispozícia domu dôležitejšia ako vonkajší výraz.
Projekt Santal

Projekt rodinného domu Santal a projekt rodinného domu Jedľa. Zdanlivo rozdielne rodinné domy. Avšak, tieto projekty zdieľajú dispozičné riešenie.

Projekt Jedľa


Dobrá dispozícia domu je veľmi dôležitá. Vonkajší výraz vieme upraviť presne podľa vašich požiadaviek.
Zariadenie

Dobrá dispozícia rodinného domu ešte nemusí znamenať, že sa bude dať priestor vhodne zariadiť. Napríklad jeden modul kuchynskej linky príp. šatníka by mal mať šírku a hĺbku 60cm. Pred šatníkom by mal byť priestor minimálne 90cm a priestor medzi kuchynskou linkou a ostrovom by sa mal pohybovať medzi 90-110 cm. V každom z našich projektov tak dbáme na to, aby budúci majitelia nemali tento problém a nemuseli vyrábať nábytky na mieru.