Ako si vytvoriť skvelú kuchyňu

V dnešnej dobe nám kuchyňa neslúži len na varenie, a tak isto nepatrí len ženám. Ak z tohto priestoru vytvoríte príjemnú časť domova, bude sa v nej stretávať celá rodina a stane sa tak dejiskom príjemných chvíľ.


Skladovanie + umývanie + varenie = pravidlo, ktoré sa rokmi nemení


Kuchyňu začnite plánovať od skladovacej zóny, ktorá obsahuje chladničku, mrazničku, potravinové skrine a prípadne vchod do špajze. Ak neviete koľko skriniek je potreba na potraviny, predstavte si, čo by ste do nich uložili alebo si to nakreslite. Dostanete tak presnejší obraz o tom, koľko miesta na skladovanie potravín potrebujete.


Nasleduje umývacia zóna, ktorú tvorí kuchynský drez prípadne umývačka riadu. Medzi skladovacou a umývacou zónou nesmieme zabudnúť na pracovnú plochu, ktorá nám tieto zóny oddelí. Táto plocha slúži na bezprostrednú pohodlnú prácu s potravinami bez presúvania sa. Umývačka riadu by mala byť umiestnená, čo najbližšie k drezu, kde vkladáme opláchnuté riady pohodlne, blízko a bez zbytočného presúvania sa. Do skrinky pod kuchynský drez sa najčastejšie umiestňujú nádoby na odpad, prípadne priehradky na čistiace prostriedky.


Zónu varenia oddeľte od umývania ďalšou plochou pracovnej dosky, ktorá bude slúžiť na prípravu jedla. Na túto prípravu potrebujeme rôzne kuchynské vybavenie v podobe nožov, lopatiek a ďalších pomôcok. Tie sa najvhodnejšie umiestňujú do výsuvných skriniek pod túto pracovnú plochu, aby nám boli vždy po ruke. Nasleduje rúra, varná doska a odsávač pár.


Rozdelenie kuchyne do týchto zón môže poslúžiť ako pomôcka pre plánovanie vašej novej kuchyne. V našom štúdiu máme s výrobou kuchýň na mieru pre zákazníkov bohaté skúsenosti a radi vám s návrhom a realizáciou pomôžeme.Návrh kuchyne v projekte Sekvoja

Ostrov ako dominujúca časť

Ak chcete do vašej kuchyne pridať niečo viac, umiestnite do priestoru kuchynský ostrov. Ak sa pri tomto ostrovčeku vytvorí taktiež kvalitné sedenie, pravdepodobne získate jednu z vašich budúcich najobľúbenejších častí domu.


Mnoho zaužívaných kuchýň má tvar L prípadne U, kde sa rohy ťažšie riešia a častokrát neposkytujú dokonalý komfort pri práci. Tomuto problému sa môžeme vyhnúť, ak kuchyňu navrhneme ako dve protiľahlé časti bez rohov. V takejto kuchyni sa stačí otočiť a hneď máme na dosah opačnú stranu kuchyne. Materiály


Menej je viac. Toto pravidlo platí aj pri kuchyni a hlavne v prípade ak je prepojená s obývacím priestorom. V tomto prípade by mali spolu farebne a materiálovo ladiť. Zabudnite na krikľavé farby, ktoré vás môžu čoskoro omrzieť a radšej stavte na jednoduchosť a neutrálnosť. Kuchyňa vám môže slúžiť aj 20 rokov a počas tejto doby vám môže výrazná farba prestať vyhovovať. Naviac, kuchyňu vieme stále doplniť farebnými doplnkami, ktoré sa sezónne menia a my tak máme vždy iný pocit z celkového priestoru. Drevo, kameň, neutrálne farby a kov určite nič nepokazia.Návrh kuchyne v projekte Agát

Vhodné osvetlenie

Je výborné ak má kuchyňa viacero svetelných zdrojov, čo môže vytvárať mnoho nálad. Medzi základné osvetlenia patrí stropné svietidlo, osvetlenie pracovnej dosky a osvetlenie varnej platne. Dnes sa v kuchyniach využíva osvetlenie vo forme svetelných led pásov, ktorými podsviecujeme vitríny, poličky či kuchynský sokel. Získame tak mnoho svetelnej pohody a nálad v interiéri vo večerných hodinách.


Návrh kuchynskej zostavy v individuálnom projekte