Ako sa správne rozhodnúť pri výbere pozemku?

Stanovte si priority

Pri výbere stavebného pozemku treba rátať stým, že častokrát nenájdeme taký pozemok, aby nám vo všetkom vyhovoval. Preto je dobré stanoviť si priority. Faktory, ktoré sú pre vás najviac dôležité dajme na začiatok a prikladajme im väčšiu váhu a tie vlastnosti, na ktorých nám až tak nezáleží, presuňme nakoniec. Jednoduchá pomôcka nám tak môže výrazne urýchliť rozhodovanie pri výbere.

Dopravná dostupnosť - vlastné auto alebo verejná doprava ?

Mnoho pozemkov v satelitoch väčších miest sa nachádza v častiach, kde ešte verejná doprava nie je zavedená. Je potreba sa zamyslieť nad všetkými možnosťami dochádzania. Každodenné cesty do práce, do školy, na nákupy a za kultúrou vlastným autom vedia občas znepríjemniť život. Veľkú výhodu je použitie verejnej osobnej dopravy. A to nie len pre vás, ale i pre vaše deti.

Vzdialenosť budúceho pozemku od práce, miest kam budete cestovať pravidelne ako škola, škôlka alebo záujmové krúžky detí Zamyslite sa aký typ ste a, čo čakáte od budúceho bývania. Ak máte radi kľud, pohodu a súkromie budete pravdepodobne siahať po okrajovejších miestach pre bývanie. Naopak ak ste viac mestský typ a do mesta budete pravdepodobne cestovať častejšie, je pre vás určite vhodnejšia lepšia dostupnosť, vzdialenosť a kvalita dopravného napojenia.


Vybavenosť v okolí

Pešia či blízka dostupnosť vybavenosti, ako sú obchod, škola, škôlka, zdravotné zariadenie, kaviareň, detské ihrisko, či športové aktivity je obrovskou výhodou. Pozemky, ktoré vo svojom okolí ponúkajú všetky tieto možnosti sú častokrát drahšie a je obtiažnejšie ich nájsť. Najlepším riešením je tak nájsť vhodný pomer vybavenosti k umiestneniu a cene pozemku.


Orientácia, veľkosť a tvar pozemku

Ideálny pozemok by mal mať prístup zo severu, aby celá denná časť budúceho domu smerovala na juh do vlastnej záhrady. V našom štúdiu tak navrhujeme domy, ktoré sa snažia vyťažiť maximum zo svetelnosti pozemku. Výhľad do vlastnej záhrady z obývacích priestorov alebo spálni je vždy najkrajší. Príjemne smerovania obytných miestností sú taktiež na východnú alebo západnú stranu. Pri výbere veľkosti pozemku by ste mali mať približnú predstavu o veľkosti budúceho domu. Štandardné veľkosti pozemkov sa dnes pohybujú od 500 do 800m2. Väčší pozemok nemusí byť pre každého výhodou. Šírka pozemku býva optimálna okolo 20m, no práve atypické pozemky sú pre architektov výzvou. Katalógové projekty sú vhodné na rovinatejšie pozemky, no dobrý architekt vie aj na svahovitom pozemku prísť na jedinečné riešenie pre nové vysnívané bývanie. Častokrát s našimi klientmi ich výber pozemku konzultujeme a odporúčame im podľa ich požiadaviek, ktorý z rodinných domov je na dané miesto najvhodnejší.


Inžinierske siete

Dostupnosť inžinierskych sietí na pozemku je obrovskou výhodou. Častokrát sa pozemky predávajú už s vybudovanými prípojkami k inžinierskym sieťam, čo vám šetrí nemalé náklady na ich dobudovanie. Vybavenie samotných povolení od všetkých potrebných orgánov tiež trvá určitú dobu. Pozemky s takýmto vybavením však bývajú drahšie. Chýbajúce inžinierske siete vás, ale nemusia odradiť. V našom štúdiu máme s prípojkami inžinierskej sieti skúsenosti a radi vám pomôžeme všetko potrebné vybaviť.


Rozvoj okolia, stavebné uzávery, budúca výstavba

Na vašom stavebnom úrade si môžete zistiť všetky podmienky výstavby domu na vašom pozemku. Jedná sa o takzvanú uzemno-plánovaciu informáciu a úrad vám ju rád poskytne. Z tohto dokumentu sa dozviete všetky potrebné informácie o možnej budúcej podobe vášho domu. Zistíte tak všetky obmedzenia, ktoré stavbu čakajú, ako sú napríklad uličná čiara, maximálna výška a plocha zástavby a rôzne iné obmedzenia. V mnohých prípadoch sa tieto obmedzenia týkajú iba zastavanej plochy pozemku a minimálnej plochy zelene na vašom pozemku, ktorú musí nová zástavba spĺňať. Našim klientom samozrejme pri týchto prvých krokoch taktiež pomáhame.