top of page

2. časť - 10 trendov v architektúre v roku 2020

Vo svete architektúry a interiérového dizajnu má každé obdobie osobitý vzhľad. Tento rok sme na začiatku nového desaťročia a možme sa pozrieť, aké trendy budú určovať práve tento vstupný rok.


V minulom článku sme predstavili prvých 10 trendov v roku 2020. V architektúre ich však môžno nájsť oveľa viac.


Medzi nimi je aj niekoľko takých, ktoré sme zaznamenali už počas minulého roka a budú sa v nasledujúcich mesiacoch rozvíjať a upevňovať. Niektoré sú však úplne nové a naznačujú smer, ktorým sa budeme nasledujúce roky uberať.

1. Riskantné kombinácie už nie sú risk


Trh ponúka vo všetkých dekoratívnych materiáloch takú rozmanitosť štýlov a farieb, že je ťažké zvoliť jednu najvhodnejšiu kombináciu. Preto ich môžete zvoliť pokojne viacero.

Trendom je žltá v rôznych odtieňoch (najmä horčicový odtieň), červená farba od starodávnej ruže po šťavnatý melón alebo dlaždice s rôznymi textúrami. Explózia tvarov a farieb, ktorá ovplyvní výstavbu a dekoráciu je tento rok pestrá.


2. Prestavba


Staré budovy nadobudnú obnovou opäť funkčnosť alebo naopak, získajú úplne nové určenie a význam.

Všetko pod heslom: staré neničíme, ale renovujeme a vylepšujeme. Renovácie sa prispôsobujú

aktuálnym požiadavkam spoločnosti, kedy napríklad staršia nevyužitá budova môže slúžiť ako kultúrne centrum.


Rovnako tak dobyt časti obyvateľstva môže ovplyvniť využitie mestských budov. Napríklad potreba mladých kreatívnych freelencerov pracovať v kolektíve môže pretransformovať nevyužitú budovu na coworkingové centrum.


Takáto zmena prebieha tiež v obytných domoch s cieľom prispôsobiť ich novým sociálnym

požiadavkám a poskytnúť obyvateľom väčšie pohodlie. Výhodou týchto renovácii sú nižšie

ekonomické náklady v porovnaní s výstavbou od úplneho začiatku.


3. Kuchyňa je novým kráľom


V kuchyni sa stretáva rodina najčastejšie. Okrem toho, že v nej pripravujeme jedlo, prirodzene slúži aj ako obľúbené miesto pre veľa spoločných aktivít - pre deti, ktoré sa tu radi hrajú alebo pre hostí, s ktorými máme večerný prípitok.


Tohtoročné trendy v architektúre prikladajú kuchyni veľký význam. Zväčšujú jej rozmery a spájajú ju s jedálňou a obývacou miestnosťou. Ak máte možnosť, umiestnite do nej kuchynský ostrovček, ktorý slúži ako centrálna plocha alebo raňajkový bar. Ostrovček taktiež vizuálne oddeľuje priestor pre spoločnosť od časti, v ktorej varíme.

4. Industriálny štýl


Kombinácia chladného exponovaného betónu a teplého dreva je tento rok v kurze. Priemyselný štýl stavieb je charakteristický asymetrickými tvarmi, kombinovaním železa, dreva, hliníka a dokonca aj recyklovaného plastu, ktorý môže znížiť stavebné náklady. Typické sú jednoduché línie a absencia povrchových prvkov.


5. Otvorené a viac účelové priestory


Čoraz častejšie vzniká potreba integrovania rôznych častí domu. Priehľadné a viac účelové prostredie možno vytvoriť pomocou skrátených stien alebo praktických návrhov odkladacích priestorov (napríklad zabudovaného nábytku). Tento trend umožňuje prirodzený prechod z jedného účelu priestoru na iný.


V koncepte otvoreného pôdorysu sú zahrnuté najdôležitejšie miestnosti, tj. kuchyňa, obývacia miestnosť a jedáleň. Všetky miestnosti do seba splývajú, pričom využívajú čo najmenej stien. Vďaka väčšiemu počtu miestností a okien pôsobí koncept veľmi presvetlene a zväčšuje dostupný obytný priestor.


Vrámci otvoreného typu interéru vznikol trend smerom k tzv. „narušenému plánu“. Tento trend

pochádzajúci z USA naďalej rozvíja otvorený obytný priestor pomocou inteligentne používaných

priečok, schodov alebo rôznych podlahových krytín, pomocou ktorých sa delí priestor na rôzne zóny. To udržuje rovnováhu medzi súkromím a zdieľaným životom.6. Malé, modulárne domy


Modulárne domy pozostávajú z viacerých menších obytných častí, tzv. modulov, ktoré vo výslednej podobe tvoria jeden celok.


Moduly sú väčšinou v podobe kvádra, ktoré sa jednoducho rozširujú alebo sa v prípade potreby

odstraňujú. V praxi to môže znamenať, že ak potrebujete časom rozšíriť rozlohu domu, pridaním

niekoľkých obytných modulov vznikne v relatívne rýchlo nová obytná plocha. Modulárne domy sú

vyrobené z oceľovej konštrukcie pokrytej dostatočným množstvom izolácie.


Trend malých domov, pochádzajúci pôvodne z USA, bol spôsobený predovšetkým nedostatkom

dostupného bývania vo väčších mestách. Výsledkom bolo, že túžba po flexibilnom bývaní a návrat k základným potrebám stále narastal. Zvyšujúca sa finančná sloboda, osobná nezávislosť a udržateľnejší život prispievajú k tomu, že sa stále viac ľudí rozhoduje pre kúpu modulárnych domov.


7. Efektívne zdroje energie


Trend energeticky úsporného bývania a zdrojov energie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu sa rozvíja v priebehu zvyšovania enviromentálneho povedomia. V súčasnosti je rozšírený systém

tepelných čerpadiel.


Tepelné čerpadlá využívajú tepelnú energiu z vonkajšieho prostredia (zo vzduchu, zeme alebo vody), ktorú prevádzajú do domu buď prostredníctvom klasických rozvodov v podobe radiátorov, podlahového kúrenia alebo ventilátorov. Ich hlavnou výhodou je úsporná prevádzka, nenáročná údržba, šetrnosť voči životnému prostrediu a pomerne dlhá životnosť.


Obzvlášť energeticky úsporné bývanie je tzv. dom s nulovou spotrebou energie. Je to budova, ktorá za rok vyrobí toľko energie, koľko sama ročne spotrebuje.


8. Nový minimalizmus


Trend smerom k minimalizmu sa v architektúre premieta do vzťahu k jednoduchým formám tvarov, premyslenému minimalistickému designu a moderným materiálom. V súčasnosti je často využívaná napríklad jednoduchá drevenná podlaha alebo obklady z veľkoformátových dlaždíc, čím pôsobí celok jednotným dojmom. Minimalizmus je veľmi žiadaný pre návrhy rodinných domov ale aj pre hotely, administratívne budovy alebo nákupné centrá.

9. Superizolácia


Predpisy Európskej Únie v oblasti klímy a energetiky kladú čoraz väčší dôraz na čo najmenšiu emisiu CO2 z budov. Pokrok vrámci izolácie stavieb, ktoré zanechávajú čo najmešiu emisnú stopu sa vyvíja smerom k vývoju superizolačných materiálov ako napr. aerogély alebo nanomriežkové štruktúry.


Izolačný materiál aerogel je hubovitá pevná sieť pozostávajúca prevažne z pórov s veľmi nízkou

tepelnou vodivosťou a ideálnymi fyzikálnymi vlastnosťami. Znalosti o praktickej aplikácii aerogélov sú stále však vo vývoji. Najznámejším a najpreskúmanejším aerogélom je penovitá nanoštruktúra získaná z oxidu kremičitého (SiO2) – tzv. silika aerogél. Veľkou nevýhodou týchto materiálov je ich krehkosť.


10. Tenké mrakodrapy


V roku 2020 bol postavený najtenší mrakodrap na svete. V New Yorku sa téma ultravysokých budov s malými tenkými rozmermi stala tak populárnou, že Múzeum mrakodrapov vytvorilo špeciálnu aplikáciu, ktorá vám umožní sledovať rastúci počet „štíhlych“ veží, z ktorých mnohé sú viac ako 300 m vysoké. Pomer šírky budovy k jej výške je až 1:23.

bottom of page