top of page

10 trendov v architektúre v roku 2020 – 1. časť

Trendy v architektúre majú v roku 2020 jedno spoločné: vzťah k trvalo udržateľnému prostrediu. Už dnes je jasné, že v nasledujúcich rokoch bude architektúra smerovať najmä k enviromentálnej uvedomelosti. Novinky však zasahujú do aj moderných technológii, spôsobu uvažovania alebo materiálov budúcnosti.

Aké sú najmodernejšie prístupy v architektúre? A aké zásadné zmeny môžu nastať nasledujúce roky? Poďme na prvých 10 trendov v roku 2020!

1. Pasívne domy

Starostlivosť o životné prostredie a enviromentálna angažovanosť sú sociálne aspekty, ktoré sa odrážajú aj v architektúre. Čoraz častejším cieľom je používanie menej znečisťujúcich materiálov pre dlhodobo udržateľné stavby.

Pasívne domy sú stavby, ktoré spĺňajú prísne kritéria energetických úspor na vykurovanie a celkovú prevádzku. V domoch musí byť dodržaný taktiež vysoký štandard komfortu s použitím prírodných stavebných materiálov.

V pasívnych domoch je celoročne zachovaná príjemná klíma s nízkymi výkyvmi teplôt. Vykurovacia sezóna sa v tomto prípade výrazne skracuje. Pri výstavbe sú často využívané fotovoltické panely, ktoré produkujú prostredníctvom slnečného žiarenia teleplnú energiu. Dokurovanie prostredníctvom iného zdroja je menej potrebné. Energeticky pasívne domy zabezpečia komfort v zimnom období, ale aj v horúcich letných mesiacoch.


2. Biela. Navždy biela.

Biela farba je aj naďalej poprednou farbou v oblasti interiérového dizajnu, či už sama alebo v kombinácii s inými farbami, ako je čierna, horčicová alebo sivá. Na povrchoch materiálov dodáva miestnosti jas a vizuálne priestor rozširuje.

Biela farba okrem toho odráža všetko prijaté svetlo, preto sa odporúča použiť v prípade tmavších alebo nedostatočne presvetlených miestností. Pri kúpeľňových obkladoch poskytne vynikajúci estetický výsledok.
3. Inteligentné domácnosti a automatizácia

Automatizácia je vzostupným trendom pre nové typy domov, ale môžeme sa s ňou stretnúť aj pri zrekonštruovaných stavbách. Od automatizovaných systémov sa čoraz viac vyžaduje kontrola svetla, teploty a bezpečnosti. Inteligentná domácnosť ponúka oveľa väčšie pohodlie a znižuje náklady na spotrebu.

4. Spolužitie a komunita

V priebehu celého roka sa stavebné projekty zameriavajú na zmiernenie stereotypných pohľadov na domáce a pracovné prostredie.

Veľkou témou je tento rok otázka komunít a spolužitia, či na pracovnej alebo susedskej úrovni. Projektujú sa co-workingové centrá, komunitné záhradky, spoločné susedské priestory a pod. Komunitné spolužitie sa stáva trendom z ekonomických ale aj zo sociálnych dôvodov (napríklad lepšia integrácia starších ľudí do spoločnosti).5. Užite si vonkajšie priestory po celý rok

Ak terasy a balkóny správne upravíte, môžete si ich vychutnávať po celý rok. Trendom sú sklené riešenia bez profilov, tzv. sklenených závesov, ktoré vám v prípade pekného počasia umožnia priestor úplne otvoriť.

Zaujímavým faktom je, že medzi umelcami, dizajnérmi a remeselníkmi vzniká veľké nadšenie pre tvorbu ateliérov vo vonkajších priestoroch. Súkromné štúdia na záhradách začínajú byť tento rok trendami.
6. Poctivosť pôvodných materiálov

Čoraz častejšie sa uprednostňuje pravosť materiálov. Plochy v interiéri nie sú spracované ako imitácia dreva, ale naopak, sú z pravého dreveného masívu. Najčastejšie sú využívané najmä prírodné pôvodné materiály ako napr. drevené, tehlové alebo kamenné obklady.

7. Menej hluku, viac svetla

Hluk je rušivý element, ktorému sme vystavení aj vnútri našich domovov. Z tohto dôvodu sa realizuje stále viac architektonických projektov, ktoré sa zaoberajú touto nepríjemnosťou a využívajú materiály, ktoré minimalizujú hluk v budovách.

Technológie sa v súčasnosti vyvíjajú tak, aby budovy využívali prirodzené svetlo, ktoré získavajú priamo zo slnka. V prípade umelého osvetlenia sa kladie dôraz na jeho zabudovanie čo najprirodzenejším spôsobom.

8. Kúpeľňa už nie je len kúpeľňou. Je to wellness.

Kúpeľňa už nie je len priestor určený na osobnú hygienu. Pobyt v nej sa premenil na miesto pre relax po náročnom pracovnom dni, kde si môžete oddýchnuť od rušivého okolia a uvoľniť sa od napätia tak, akoby ste boli vo wellness. K tomu slúžia zväčšené priestory, premyslený design, vírivky, sauny a relaxačné dekorácie.

Nové trendy sú charakteristické povrchmi materiálov vo svetlých farbách. Sprchové kúty sú navrhované tak, aby sa do nich zmestil väčší počet ľudí. Priestory sprchového kútu sú často krát obložené veľkoformátovými dlaždicami, medzi ktorými sú viditeľné len minimálne špáry a obklad tak pôsobí zjednoteným dojmom.

Väčšie priestrané plochy, minimalistický nábytok s premyslenou skladovacou kapacitou a izbové rastliny sú tento rok taktiež veľmi obľúbené.
9. Uhlíkové vlákno

Tento rok označili odborníci uhlíkové vlákno ako stavebný materiál budúcnosti. Tvrdia, že v kombinácii s robotmi a automatizáciou pripraví tento prvok pôdu pre štvrtú priemyselnú revolúciu.

Každé samostatné vlákno je tenšie ako ľudský vlas a zároveň ľahšie a silnejšie ako oceľ. Je odolnolné voči agresívnym chemikáliam, vysokej teplote a obrovkému zaťaženiu. Viacero samostatných uhlíkových vlákien sa spája dohromady a tvoria sieť, ktorá je ďalej spracovaná podľa konkrétnych potrieb.

Vďaka svojej flexibilite a ľahkosti je logistika uhlíkového vlákna pomerne jednoduchá, čím sa výstavba budov značne urýchľuje.

10. Superlepidlo

Jedným z najrevolučnejších materiálov v architektúre môže byť materiál, ktorý už poznáme: lepidlo.

Kompozitné materiály na báze ropy a panely z uhlíkových vlákien pripevnené pomocou superlepidla by mohli slúžiť ako konštrukcia budovy, ale aj ako povrchová vrstva stavieb. Lepidlo s vysokou pevnosťou má schopnosť stvrdnúť už za pár sekúnd a spojiť stavebné prvky do štruktúry podobnej trupu lode alebo čepele veternej turbíny Viac o trendoch v architetúre nabudúce.

bottom of page